červená značka: Nová Sedlica – Kremenec – Jarabá skala – Ruské sedlo – Lupkovský priesmyk
modrá značka: Runina – Smerekovica – Ruské – Ruské sedlo
modrá značka: Uličské Krivé – Ruský Potok – Topoľa
zelená značka: Runina – Sedlo pod Ďurkovcom
zelená značka: Nová Sedlica – Čierťaž
žltá značka: Osadné – Diakov – Balnica
žltá značka: Nová Sedlica – Medová baba – Jarabá skala
žltá značka: Ulič – Mergancov kameň
Destinácia Poloniny je ideálne miesto pre objavovanie, spoznávanie a pohodovú cykloturistiku zároveň. Čakajú tu na vás značené cyklotrasy a cyklochodníky v celkovej dĺžke viac ako 250 km.
Jazdu si tu užijete prevažne po lesných cestách a chodníkoch v nenáročnom teréne. Putovať budete najmä karpatskými lesmi, dolinami a lúkami či otvorenou krajinou s malebnými scenériami a výhľadmi. Tak pozrite do cyklomapy, nasadnite na bicykel a na každom kilometri zažijete niečo neskutočne skutočné.
Poloniny trail je cyklookruh situovaný priamo v Národnom parku Poloniny. Trasa je navrhnutá tak, aby prepojila malebné rusínske obce v Národnom parku Poloniny a tak ponúkla turistom nielen prírodné krásy ako unikátne pralesy, či pozorovanie zveri, ale aj bohaté kultúrne dedičstvo ako drevené cerkvi, tradičné remeslá a autentické zážitky.
Drevené kostolíky, chrámy či cerkvi sú unikátne rusínske sakrálne stavby a jedinečné kultúrne dedičstvo severovýchodu Slovenska. Práve preto sú vyhlásené za národné kultúrne pamiatky.
Väčšina z nich pochádza zo 17. a 18. storočia a viaceré boli pôvodne postavené bez jediného klinca. Ich autentická architektúra je charakteristická bohato zdobeným interiérom, ktorého dominantou je ikonostas.
Uličské krivé - 4 km
Ruský potok - 17 km
Topoľa - 20 km
Jalová - 30 km
Kalná roztoka - 40 km
Dom ľudový v obci Nová Sedlica, okres Snina, ktorý verejnosť pozná aj ako Domček deduška Večerníčka, sa po rokoch chátrania podarilo obnoviť. Od konca roka 2020 ho obdivujú domáci i zahraniční turisti. Táto národná kultúrna pamiatka bola z pôvodného súkromného pozemku prenesená do centra dediny. Nachádza sa v blízkosti obecného úradu pri potoku, kde je umiestnená aj maketa dreveného chrámu.
Obnovu domčeka realizovali tradičnými materiálmi a postupmi, na práce dohliadali pamiatkári. Jedinečnosť objektu spočíva hlavne v slamenej streche. Ide totiž o posledný takýto objekt na území Prešovského samosprávneho kraja, ktorý sa nachádza mimo skanzenu.
Nová sedlica - 3 km
Park tmavej oblohy sa nachádza na území Národného parku Poloniny, ktorý sa okrem iného vyznačuje tým, že má výnimočne malú hustotu osídlenia a zároveň je aj najmenej navštevovaný národný park na Slovensku, preto je vplyv človeka na životné prostredie minimálny.
Národný park leží na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou. S týmto územím susedia Bieszczadzki Park Narodowy v Poľsku a Užanskij nacionaľnij prirodnij park na Ukrajine.
Z hľadiska svetelného znečistenia je územie Národného parku Poloniny najtmavšou oblasťou na Slovensku. Prirodzená nočná tma a nočné biorytmy všetkých živých organizmov sú najmenej narušené.
Najväčšia vodná nádrž na pitnú vodu na Slovensku, zároveň je aj najväčším zdrojom pitnej vody v strednej Európe.
Nachádza sa v najvýchodnejšom cípe Slovenska. Vybudovaná je na hornom toku rieky Cirocha v Bukovských vrchoch, na území Národného parku Poloniny.
Vodná nádrž má objem 59,8 mil. m³ vody a rozprestiera sa na ploche 311,4 ha, priehradný múr má výšku 50 m, dĺžka hrádze je 345 m a šírka 7 m.
Bola vybudovaná v rokoch 1981 až 1988 pre zásobovanie regiónu východného Slovenska (najmä Prešova a Košíc) pitnou vodou.
Jej výstavbe predchádzalo vysťahovanie 7 rusínskych dedín z dôvodu ochranného pásma zdroja pitnej vody nad nádržou v 70. rokoch 20. storočia.